Żoliborz jest jedną z najważniejszych dzielnic Warszawy, a jednocześnie najmniejszą.
Znajduje się tam świetnie prosperujący dojazd zarówno metrem, jak i autobusem, jednakże spokojnie można ją obejść spacerkiem, rezygnując z jakiejkolwiek formy komunikacji miejskiej. Dokąd wobec tego udać się na wiosenny spacer?
Cytadela i jej historia
Cytadela warszawska była najdalej na zachód wysuniętym punktem rosyjskiej obrony. Było to idealne miejsce do obrony, gdyż od strony Wisły wysoka skarpa umacniała całą budowlę. Cytadela wchłonęła koszary aleksandryjskie i budowle ojców Pijarów. Zlikwidowano około 250 posesji, a mieszkańców przesiedlono. Wszelkie koszty budowy zostały zrzucone na barki mieszkańców Warszawy i władz miasta.
Jej budowa została ostatecznie zakończona 28 kwietnia 1834 roku. Do budowli raz po raz dobudowywano forty, które utworzyły coś na kształt pierścieni obronnych. Sama Cytadela składała się z trzech bastionów, dwóch półbastionów, dwóch kaponierów, fosy, muru Carnota oraz budynków koszarowych.
Cytadela i okolice
Cytadela posiada powierzchnię równą 36 hektarom. Zwiedzanie Cytadeli, najlepiej rozpocząć od terenów znajdujących się wokół niej. U jej podnóża znajduje się bowiem rozległy park, pełen przestrzeni zapełnionej gęstymi trawami oraz instalacjami artystycznymi, kryjącymi się między nimi.
Północno-zachodni fragment murów Cytadeli otacza malutka rzeczka Drna, która była kiedyś jej fosą. W XIX wieku została ona jednak skanalizowana i na powierzchnię obecnie wypływa tylko jej końcowy fragment. Niezwykle malowniczo prezentuje się tutaj także mostek, zwany inaczej akweduktem. Idąc w stronę Wisły, widzimy mury forteczne, które były wybudowane na szczycie wysokiej skarpy. To tutaj znajduje się Brama Straceń, przez którą wyprowadzano więźniów, którzy mieli zostać straceni. Na stokach można ujrzeć ich symboliczne groby.
Cytadela jest obecnie siedzibą Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego. Muzeum X Pawilonu znajduje się w miejscu, w którym kiedyś znajdowało się carskie więzienie dla osób, które zostały skazane za przestępstwa na tle politycznym. Muzeum Katyńskie znajduje się w południowej kaponierze Cytadeli. Można w nim poznać opowieść dotyczącą losów polskich oficerów, którzy zostali zamordowani w Związku Radzieckim.