W tym roku podczas 49. edycji zaduszkowej kwesty na Cmentarzu Powązkowskim, znane postacie takie jak Maja Komorowska, Damian Damięcki i Anna Nehrebecka dołączą do grupy 350 wolontariuszy skupiających się na jednym celu – ochronie zabytkowych nagrobków. Ta noble tradycja, trwająca od blisko 50 lat, wywodzi się z 1975 roku, kiedy to Jerzy Waldorff zapoczątkował kwestowanie na Starych Powązkach. W tym roku zbiórka zostanie przeprowadzona w dniach 31 października i 1 listopada, od godziny 9:00 do 19:00.

Na przestrzeni lat, kwestowaniem zajęli się głównie warszawscy artyści teatru i filmu, stanowiąc około 40% wszystkich kwestujących. Ale teraz, każdy może wziąć udział w tej inicjatywie. Dołączyli do niej dziennikarze, publicyści, politycy, działacze stowarzyszeń a także młodzież licealna i akademicka. To sprawia, że Zaduszkowe Kwestowanie na Starych Powązkach jest zgodne z definicją niematerialnego dziedzictwa kulturowego konwencji UNESCO. Aby ochronić tę tradycję, organizatorzy starają się wpisać kwestę na Narodową Listę Dziedzictwa.

Dotychczas zebrane środki pozwoliły na odnowienie wielu zabytkowych kwater, pomników nagrobnych i grobowców. W ciągu 49 lat przeprowadzono około 1600 prac konserwatorskich. W 2022 roku ukończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb, a w 2023 roku odnowiono łącznie 10 pomników nagrobnych. Na rok 2024 zaplanowano wykonanie 16 pomników nagrobnych.

Powązki to wyjątkowe miejsce pełne bezcennych dzieł sztuki, które upamiętniają historię Warszawy. Na ten cmentarz co roku zjeżdżają się tłumy ludzi w okresie Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Film „Kwesta na Powązkach” opowiada o tej niezwykłej tradycji, jest częścią cyklu „Niematerialna Warszawa”, prezentującego praktyki, tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie, które kształtują warszawską tożsamość.