Nadchodząca zima stawia przed miejskimi służbami oczyszczania poważne wyzwanie, związane z obsługą 3200 km stołecznych dróg oraz odśnieżaniem 5 milionów metrów kwadratowych przestrzeni dla pieszych. Do realizacji tego zadania przygotowano ponad 400 pługów i posypywarek, a proces kontroli pogody i warunków na jezdniach odbywa się przez całą dobę.
Miejskie usługi zarządu terenu muszą stawić czoła wielu wyzwaniom podczas zimy, a szczególnie dotyczy to stolicy kraju. Odpowiada za to między innymi Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM), który koordynuje działania związane z odśnieżaniem i zapobieganiem śliskości na 1500 km ulic oraz 3,5 milionach metrów kwadratowych terenów dla pieszych. Wszystkie firmy związane z tymi działaniami są gotowe do pracy przez całą dobę już od połowy października, a ich prace trwają przez kolejne sześć miesięcy.
Działania te są priorytetem w sezonie zimowym i muszą być dostosowane do aktualnej sytuacji pogodowej oraz stanu nawierzchni dróg i chodników – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców, prawidłowego funkcjonowania komunikacji miejskiej, a także płynności ruchu drogowego, służby te podejmują intensywne działania zmierzające do minimalizacji wpływu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na funkcjonowanie miasta. Gdy tylko pojawia się taka potrzeba, rozpoczyna się akcja zabezpieczania nawierzchni przed śliskością czy odśnieżanie, o czym informuje się na bieżąco za pomocą różnorodnych kanałów komunikacji – dodaje Tadeusz Jaszczołt.
Stołeczne dzielnice odpowiadają za odśnieżanie około 1700 km ulic gminnych oraz 1,5 miliona metrów kwadratowych terenów dla pieszych. Na zlecenie ZOM, ponad 300 pługów i posypywarek jest w stałej gotowości wyjazdu na sygnał alarmowy. W przypadku intensywnych opadów śniegu, te pojazdy są wykorzystywane do oczyszczania dróg, a do zwalczania gołoledzi i przy mniej ekstremalnych warunkach pogodowych korzysta się z 170 posypywarek.
Natomiast odśnieżanie terenów przeznaczonych dla pieszych w zimie jest zadaniem wielu zarządców. ZOM jest odpowiedzialny za oczyszczanie 3,5 miliona metrów kwadratowych powierzchni, które obejmują 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, części chodników nieprzylegających do nieruchomości, dojścia do metra, kładki i schody.
Całodobowe monitorowanie dany meteorologicznych oraz kontrola stanu nawierzchni jezdni przez ZOM odbywa się w Centrum Dowodzenia. Decyzje dotyczące rozpoczęcia, zakresu i rodzaju działań są podejmowane na podstawie kompleksowej analizy zebranych informacji.
Wiele podmiotów w Warszawie jest odpowiedzialnych za utrzymanie zimy, w tym między innymi Zarząd Oczyszczania Miasta, urzędy 18 dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.