Na warszawskim Żoliborzu doszło do tzw. oszustwa nigeryjskiego, które postawiło na baczność lokalną policję. Podstawą do manipulacji stała się aplikacja randkowa, za pośrednictwem której fałszywy lekarz z USA nawiązał kontakt z 58-letnią mieszkanką tej dzielnicy. Po kilku miesiącach pozornie niewinnej rozmowy, mężczyzna podający się za medyka wykorzystał zaufanie kobiety, aby wyłudzić od niej środki finansowe na rzekome koszty przejścia na emeryturę. W rezultacie pokrzywdzona straciła sumę 2400 euro. Te dramatyczne wydarzenia skłaniają do apelu o roztropność podczas budowania relacji w internecie oraz zdecydowanej rezygnacji z przesyłania pieniędzy osobom, które nie są nam bliżej znane.

Gdy 58-letnia kobieta zgłosiła się na komendę żoliborskiej policji, opowiedziała o romansie, który rozpoczął się w listopadzie poprzedniego roku za sprawą jednej z aplikacji randkowych. Wirtualny towarzysz podawał się za amerykańskiego lekarza pracującego dla ONZ, który miał przebywać na misji w Jemenie. Przez wiele miesięcy budował zaufanie swojej rozmówczyni, opowiadając o swojej pracy i planach przejścia na emeryturę. Po jakimś czasie poprosił kobietę o podanie swojego adresu jako stałego miejsca pobytu wymaganego przez ONZ do przeprowadzenia formalności związanych z emeryturą. Następnie poinformował ją o konieczności uiszczenia opłaty w wysokości 5000 euro. Kobieta, nie dysponując taką kwotą gotówki, zaproponowała częściową spłatę i przelała 2400 euro. Kilka dni później otrzymała kolejne żądanie – tym razem o wpłatę 7000 euro. Wtedy zdała sobie sprawę z tego, że padła ofiarą oszustwa.

Służby policyjne wzywają do ostrożności podczas nawiązywania wirtualnych relacji. Policjanci radzą też unikać przesyłania pieniędzy nieznajomym osobom oraz udostępniania im swoich danych osobowych, informacji o kontach bankowych czy polisach ubezpieczeniowych. Oszustwa nigeryjskie to typowe manipulacje psychologiczne polegające na wykorzystaniu zaufania i sympatii innych osób do wyłudzenia od nich środków finansowych na różne rzekome cele. Oszuści często działają pod różnymi pretekstami – na przykład udają żołnierzy, lekarzy czy sprzedawców na aukcjach internetowych.

Podobnie jak w przypadku oszustw „na wnuczka”, oszustwa nigeryjskie są stale modyfikowane i przyjmują coraz to nowsze formy. Dlatego też apelujemy o zwiększoną czujność podczas nawiązywania znajomości w sieci i nie uleganie manipulacjom ze strony potencjalnych oszustów. Jeżeli osoba, którą poznaliśmy online, prosi nas o pieniądze, najlepiej jest natychmiast zakończyć tę znajomość.