Prace nad dokumentacją projektową dla kina Tęcza, które jest symbolem Żoliborza od 1929 roku, zostały zakończone. Budynek ten przeszedł niezliczone zmiany i kształtował się na przestrzeni lat, by w końcu stać się sercem kulturalnym tej dzielnicy.
Niesamowite jest to, jak nowo zaprojektowane Kino Tęcza łączy w sobie zarówno starodawne tradycje analogowego kina jak i najświeższe technologie cyfrowe. Sala kinowa będzie miała miejsce dla 145 widzów, zapewniając im niezapomniane doznania dzięki systemowi dźwięku Dolby Atmos oraz ekranowi o dużym rozmiarze. Miłośnicy starej szkoły mogą jednak spać spokojnie – filmy z taśmy filmowej nadal będą wyświetlane.
Projektanci budynku, Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk SC, zadbali o to, by zaakcentować dziedzictwo architektoniczne budynku, jednocześnie dostosowując go do współczesnych standardów i potrzeb użytkowników. Kino Tęcza stanie się miejscem otwartym dla wszystkich – zarówno mieszkańców dzielnicy, twórców kina, jak i osób z niepełnosprawnościami.
Ale kino Tęcza to nie tylko miejsce projekcji filmowych – to także przestrzeń do organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy, koncerty, spotkania z autorami czy warsztaty.
Co dalej? Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które posiada już gotowe projekty wykonawcze, złożyło wniosek o pozwolenie na budowę. Następny krok to przystąpienie do procesu wyboru wykonawcy robót budowlanych oraz inżyniera kontraktu. Otwarcie nowego budynku kina Tęcza jest planowane na rok 2027.