Wielu z nas obecnie intensywnie myśli o nadchodzącym okresie wakacyjnym, starannie przeglądając oferty noclegów. Często jednak, w natłoku informacji i pędzie do znalezienia najtańszej opcji, zapominamy o podstawowych zasadach ostrożności. Policja wychodzi naprzeciw takiemu zachowaniu, przypominając kilka kluczowych reguł, które pozwolą nam uniknąć wpadki i nie stać się ofiarą tzw. oszustw „na kwaterę”.

Oszustwa typu „na kwaterę” to problem szczególnie nasilający się w sezonie urlopowym. W momencie planowania wyjazdu na wakacje lub spontanicznego weekendowego tripu, możemy łatwo ulec pokusie taniej oferty i zapomnieć o konieczności zweryfikowania miejsca noclegowego. To właśnie hasła typu „Zarezerwuj teraz”, „Promocja”, „Wyjątkowa oferta” przyciągają naszą uwagę i skłaniają do pochopnych decyzji.

Jednak jeśli już skierujemy swoje zainteresowanie na konkretny obiekt, powinniśmy przeanalizować jego autentyczność. Ważne jest sprawdzenie dokładnego adresu, pełnych danych kontaktowych, jak również zapewnienie się, że oferowane są rzeczywiste zdjęcia. Te informacje zazwyczaj są dostępne na stronie internetowej obiektu, jeśli taka istnieje. Weryfikacja autentyczności strony www jest łatwa – wystarczy zwrócić uwagę na obecność ikony kłódki w pasku adresu. Jest to szczególnie istotne, gdy strona wymaga podania naszych danych lub logowania. Opinie innych gości, którzy korzystali z wybranego obiektu, również mogą być pomocne. Warto przeczytać ich oceny, obejrzeć zamieszczone zdjęcia i uwzględnić sugestie. Jeśli zdecydowaliśmy się na pobyt w hotelu, warto sprawdzić, czy jest on uwzględniony w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich.

Podczas dokonywania płatności za rezerwację powinniśmy również zachować ostrożność. Odradza się wykonanie przelewu bankowego lub zapłaty gotówką. Bezpieczniej jest skorzystać z płatności kartą i zachować dowód wpłaty oraz wszelką korespondencję potwierdzającą rezerwację (np. e-mail, sms). Nie należy kliknąć na linki przesyłane rzekomo przez obiekt noclegowy i nie udostępniać kodów BLIK. Powinniśmy także sprawdzić, czy mamy prawo do anulowania rezerwacji. Nie powinniśmy się obawiać zadawania pytań dotyczących płatności – właściciel powinien udzielić nam wszystkich niezbędnych informacji.

Jeżeli niestety staniemy się ofiarą oszustwa „na kwaterę”, z zachowaną dokumentacją rezerwacji, korespondencją, fakturą lub fałszywą umową najmu, powinniśmy jak najszybciej zgłosić podejrzenie przestępstwa do najbliższej jednostki policji.