Nasze miejsca zamieszkania, w których skupiony jest nasz długotrwały dorobek, mogą stanowić atrakcyjny cel dla przestępców. Musimy zatem podjąć wszelkie działania, mające na celu ograniczenie ryzyka włamań i kradzieży naszych dóbr. Funkcjonariusze Policji dają nam rady, jak zminimalizować takie zagrożenia. Pamiętajmy, że złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby nas okraść. Działając wspólnie, mamy szansę skutecznie wyeliminować przestępstwa z naszego bezpośredniego otoczenia.

W naszych domach lub mieszkaniach zgromadzone są efekty wieloletniej pracy, które mogą przyciągnąć uwagę złodzieja. Otwarte drzwi czy okna podczas krótkotrwałej nieobecności mieszkańców mogą stanowić zaproszenie do kradzieży. Nawet gdy wszyscy domownicy są w domu, ale są zajęci lub śpią, mogą nie zauważyć co dzieje się w innym pokoju lub przy drzwiach.

Zanim opuścimy nasze miejsce zamieszkania, powinniśmy podjąć odpowiednie działania, aby po powrocie nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Rozważmy, jak efektywnie zabezpieczyć nasze mieszkanie lub dom. Nie ma idealnych środków ochrony przed włamaniem, jednak sami możemy podjąć działania zmniejszające to ryzyko. Najskuteczniejszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy znajomego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie/dom podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub bliskim komplet kluczy i poprośmy ich, aby od czasu do czasu otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali zdrapki reklamowe z maty wejściowej i wyjęli korespondencję ze skrzynki pocztowej.

Zabezpieczanie się przed włamaniami może być trudne i kosztowne, ale pamiętajmy, że im więcej wartościowych przedmiotów mamy w domu/mieszkaniu, tym lepsze powinny być zabezpieczenia. Złodziej często chce dowiedzieć się przed włamaniem czy pokonanie zabezpieczeń i podejmowane ryzyko będzie dla niego opłacalne. Dlatego tak ważną rolę odgrywają tzw. bezpieczne zachowania. Utrudniają one potencjalnym włamywaczom typowanie domów i mieszkań, które mogą stać się ich łupem.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, w przypadku wolno stojących budynków pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie informujmy publicznie o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy takich informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy również, aby zakręcić zawory z wodą i gazem. Miejmy na uwadze, że social media mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji publikujmy dopiero po powrocie.

Jakie kroki podjąć, jeśli padliśmy ofiarą włamania?

Policjanci bardzo dokładnie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Wielkim utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który mija od momentu zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, zwiększa szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, jeśli padniemy ofiarą kradzieży lub włamania, niezwłocznie wezwijmy Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalić co zginęło – w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.