Osoba w podeszłym wieku, zamieszkująca na warszawskich Bielanach, niewątpliwie przeżyła wstrząs emocjonalny, kiedy stała się ofiarą manipulacji znanej jako metoda „na policjanta”. Ten brutalny przestępca, udający funkcjonariusza policji, którego nieostrożnie zaprosiła do swojego domu, bezceremonialnie pochwycił wypełnioną jej oszczędnościami kopertę. Powinniśmy stale przypominać osobom starszym o konieczności zachowania ostrożności przed przekazywaniem jakichkolwiek pieniędzy osobom nieznajomym, szczególnie jeśli nie możemy potwierdzić ich tożsamości. Pamiętajmy, że prawdziwy policjant czy inny pracownik służb publicznych nigdy nie będzie żądał od nas gotówki – jeśli tak się zdarzy, możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustwem i powinniśmy natychmiast zgłosić to najbliższej jednostce Policji.

Sytuacja nabiera dramatyzmu, gdy dowiadujemy się, że do Komendy Rejonowej Policji Warszawa V zgłosiła się osoba poszkodowana – 84-letnia mieszkanka tej samej dzielnicy, która padła ofiarą oszukańczej metody „na policjanta”.

Strapionej seniorce kurier poinformował telefonicznie, że ma dla niej dwa listy polecone do osobiściej dostarczenia. W ciągu całego dnia nikt nie dostarczył oczekiwanej korespondencji, ale na drugi dzień do pani zadzwonił mężczyzna, przedstawiając się jako policjant prowadzący dochodzenie w sprawie grupy oszustów, do której należeli również kurierzy.

Mężczyzna namówił 84-latkę do upakowania wszystkich swoich pieniędzy i przekazania ich „policjantowi” w celu ich ochrony. Następnie do mieszkania poszkodowanej seniorki przyszedł fałszywy funkcjonariusz, który w jednym momencie porwał przygotowaną kopertę z pieniędzmi i uciekł z miejsca zdarzenia. Po chwili starsza pani zdała sobie sprawę, że padła ofiarą oszustwa. Na skutek tego przestępstwa poniosła stratę w wysokości aż 40 000 złotych.

Jest to kolejny przykład na to, jak przebiegli przestępcy wykorzystują wszelkie możliwe metody, aby na drodze oszustwa wzbogacić się kosztem innych. Schemat ich działania jest zwykle ten sam – wprowadzają swoją przyszłą ofiarę w stan niepewności, a następnie wykorzystując jej strach i element zaskoczenia, podają się za Policję, dając możliwość zachowania bezpieczeństwa. Po zakończeniu swoich działań przerywają wszelkie kontakty, a telefony, z których dzwonili stają się niewzruszone.

PRZYPOMINAJMY!!!

Aby nie stać się ofiarą takiego oszustwa, mamy obowiązek przestrzegać kilku prostych zasad:
• nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom nieznajomym;
• zawsze zachowaj dla siebie swoje dane osobowe – wiek, adres zamieszkania, sytuację materialną, numer konta bankowego czy hasła;
• jeżeli naprawdę chcesz pomóc swoim bliskim, spotkaj się z nimi osobiście – to najlepszy sposób na upewnienie się, że Twoje pieniądze nie wpadną w niewłaściwe ręce;
• pamiętaj, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy lub wykonywanie przelewów na jakiekolwiek konta w celu wsparcia działań policyjnych.