Prace nad rozbudową i unowocześnieniem Warszawskiej Wytwórni Energii (WWE) na warszawskim Targówku dobiegają końca. Aktualnie prowadzone są testy spalania odpadów komunalnych niekwalifikujących się do recyklingu. Ten nowoczesny zakład umożliwi przerób tych odpadów na energię cieplną oraz elektryczną, dzięki czemu zasili miejską sieć energetyczną. Faza gorących rozruchów jest ostatnim, decydującym etapem przed pełnym uruchomieniem obiektu.

Warszawska Wytwórnia Energii, zlokalizowana na ulicy Zabranieckiej, podlegająca Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania, ma szansę stać się jedną z największych w kraju instalacjami termicznego przetwarzania odpadów. W wyniku trwającej rozbudowy moc zakładu wzrośnie niemal siedmiokrotnie. Nowa WWE będzie w stanie przetworzyć około 265 tysięcy ton mieszanych odpadów komunalnych rocznie (poprzednio było to około 40 tysięcy ton), co pozwoli na produkcję energii cieplnej i elektrycznej dla Warszawy.

Prezydent miasta st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, podkreśla, że projekt jest największą inwestycją komunalną w Polsce i jesteśmy na krawędzi zakończenia prac. Gorące rozruchy to ostatnie etapy testowania przed ostatecznym uruchomieniem. Instalacja ta umożliwi przetwarzanie tysięcy ton odpadów rocznie w sposób bezpieczny dla środowiska na energię cieplną i elektryczną, które będą zasilać miejską sieć.

Gorące rozruchy to faza, w której instalacja jest testowana i kalibrowana. To skomplikowane procesy mające bezpośredni wpływ na przyszłe funkcjonowanie obiektu. Pierwsze spalanie odpadów komunalnych rozpoczęło się jeszcze w grudniu. Równolegle prowadzone są prace wykończeniowe, testy systemów zabezpieczeń i kontroli ruchu, a także gromadzone są elementy ścieżki edukacyjnej oraz wyposażenie pomieszczeń.

Adam Chwieduk, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie, uważa, że WWE jest kluczowa dla długoterminowej stabilizacji miejskiej gospodarki odpadami. Warto też zwrócić uwagę, że przetwarzane będą tylko te odpady komunalne, które nie nadają się do recyklingu.

WWE na Zabranieckiej to kluczowy element uporządkowanego systemu gospodarki odpadami. Zakład będzie działał na podstawie technologii kotłów rusztowych, powszechnie stosowanej w europejskich zakładach odzyskujących energię z odpadów. Obiekt wykorzystuje najlepsze dostępne technologie (BAT) i jest wyposażony w zaawansowane rozwiązania technologiczne spełniające normy ochrony środowiska. Posiada również wysokoefektywny system oczyszczania i monitoringu spalin. Specjalny system podciśnienia zapobiega ucieczce nieprzyjemnych zapachów, a urządzenia pracujące w pomieszczeniach akustycznie izolowanych zapewniają ciszę i spokój dla mieszkańców.

Na terenie obiektu znajduje się sortownia, która rocznie przyjmie 30 tysięcy ton odpadów komunalnych z niebieskich (papier) i żółtych (plastik, metal) pojemników. Sortownia przyczyni się do zwiększenia recyklingu odpadów z selektywnej zbiórki w mieście. Na terenie zakładu powstaje także ścieżka edukacyjna z punktem widokowym na kominie instalacji. Zielone dachy zakładu o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych będą domem dla kwietnej łąki i mini pasieki. Na dachu hali wyładunku powstanie punkt edukacyjny z panoramą Warszawy.

Generalnym wykonawcą inwestycji rozbudowy i modernizacji zakładu na Targówku jest koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co., Ltd. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi około 1,665 miliarda złotych netto.