Każdego roku, ponad milion osób z różnych stron Polski i świata, odwiedza warszawskie Centrum Nauki Kopernik, a ostatnio liczba ta osiągnęła już 14 milionów. Tytuł jubileuszowego gościa przypadł rodzinie z miejscowości Krogulec, znajdującej się nieopodal Jeleniej Góry. Pani Agnieszka oraz jej córki, piętnastoletnia Oliwia i dwunastoletnia Malwina, miały przyjemność zaliczyć się do tej liczby.
Podczas tej milionowej wizyty, na rodzinę czekała wystawa pt. „Trucizny. Supermoce Natury”, a także eksperymenty przeprowadzane przy użyciu mobilnego stanowiska mikroskopowego. Mogły one tam podziwiać wylinki różnych gatunków wężów i pająków, jak również ptasie pióra. Centrum, dla upamiętnienia tej wyjątkowej wizyty, przygotowało dla rodziny specjalne prezenty – roczny karnet rodzinny do Kopernika oraz projektor Samsung The Freestyle Gen. 2.
Blisko 15 lat inspiracji i odkrywania świata nauki
Centrum Nauki Kopernik jest instytucją kulturalną, której działalność na Powiślu w Warszawie trwa od niemal 15 lat. Nazwa centrum została zaczerpnięta od imienia wybitnego odkrywcy i naukowca, Mikołaja Kopernika. Za organizację CNK odpowiadają Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Kopernik: Miejsce pełne interaktywnych wystaw i nie tylko
CNK ma na celu inspirować do aktywnego doświadczania, zrozumienia świata i odpowiedzialnego działania. To prawdziwy pałac eksperymentów z setkami interaktywnych eksponatów, które pomagają odkrywać prawa rządzące naszym światem. Dzieci mogą tutaj poznawać przyrodę poprzez wystawę Bzzz!, natomiast młodzież i dorośli mają możliwość analizowania najważniejszych wyzwań ludzkości na wystawie „Przyszłość jest dziś”. Oprócz tego, każdy gość, niezależnie od wieku, może znaleźć coś dla siebie w Strefie Eksperymentowania czy Majsterni, gdzie czekają zagadki logiczne, matematyczne i konstrukcyjne. Pragnący poczuć atmosferę pracy w laboratoriach mogą zajrzeć do specjalnie przygotowanych miejsc.
Centrum dysponuje również dwoma teatrami: Teatrem Wysokich Napięć z prądem elektrycznym w roli głównej oraz Teatrem Robotycznym, w którym występują roboty humanoidalne. Wizyta w CNK daje także możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju warsztatach i pokazach naukowych. Dodatkowo, zwiedzający mogą połączyć pobyt w Koperniku z seansami astronomicznymi, muzycznymi i laserowymi, koncertami, wykładami czy projekcjami filmowymi w Planetarium.
Od 2008 roku CNK, we współpracy z m.st. Warszawą i Polskim Radiem, organizuje Piknik Naukowy. Jest to największe plenerowe wydarzenie o charakterze naukowym, które ma na celu przekonanie społeczeństwa, że nauka potrafi być fascynująca. Obecnie trwają prace nad organizacją tegorocznego pikniku, który odbędzie się 10 maja.