Dnia 10 grudnia 2024 r., w głównym budynku Komendy Głównej Policji odbyło się uroczyste zgromadzenie, które miało na celu uczczenie dwudziestej rocznicy istnienia systemu ochrony praw człowieka w ramach działań Policji. System ten, działający nieprzerwanie od niemal dwóch dekad, stanowi unikalne rozwiązanie na skalę europejską i jest realizowany przez sieć pełnomocników policyjnych ds. ochrony praw człowieka.

Przez ostatnie kilka lat, funkcjonowanie sieci opierało się na pracy zespołów odpowiedzialnych za ochronę praw człowieka. Efektem ich zaangażowania były liczne programy i projekty edukacyjne, profesjonalne publikacje oraz długofalowe strategie policyjnej ochrony praw człowieka, a także antidyskryminacyjne i antymobbingowe inicjatywy. Sieć wprowadziła również tzw. „komponent wrażliwości” umożliwiający skuteczniejszą walkę z takimi zjawiskami jak handel ludźmi, przemoc seksualna czy przemoc domowa, w tym również występująca w domach policjantów.

Dzięki działaniom sieci, udało się zauważyć, iż osoby poszkodowane w wyniku przestępstw motywowanych nienawiścią wymagają szczególnej ochrony, gdyż atakowana jest niezmienna cecha ludzka, a nie wyrażane przez nich poglądy. Struktura sieci powstała na skutek pisma Komendanta Głównego Policji T-250/109/04 z 8 grudnia 2004 r., które skierował do komendantów wojewódzkich, stołecznego oraz szkół policyjnych z wezwaniem do ustanowienia pełnomocników ds. ochrony praw człowieka.

Po ceremonii otwarcia, I zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Roman Kuster wręczył odznaczenia państwowe i resortowe, nominacje na wyższe stopnie oraz listy gratulacyjne dla pełnomocników i członków zespołów odpowiedzialnych za ochronę praw człowieka w strukturach policyjnych.

Uroczystość była również okazją do wystąpień na temat roli prawa i jego ochrony w działaniach Policji – zarówno z punktu widzenia teorii, praktyki, jak i edukacji. Pierwsze wystąpienie pt. „Obywatel i policjant – równa ochrona praw człowieka” wygłosiła prof. dr hab. Ewa Gruza z Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusję uzupełnili przedstawiciele instytucji krajowych i międzynarodowych, a także organizacji pozarządowych i fundacji angażujących się w ochronę praw człowieka.