W przyszłym dniu będziemy obchodzić 81 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, które stanowiło największy zorganizowany akt oporu ze strony społeczności żydowskiej podczas II Wojny Światowej. Wolontariusze zamierzają upamiętnić te wydarzenia poprzez dystrybucję papierowych żonkili do mieszkańców stolicy. Syreny systemu ostrzegawczego zostaną uruchomione o godzinie 12:00 jako dodatkowy symbol pamięci.
Syrena alarmowa będzie działać przez minutę na terenie całego miasta stołecznego Warszawy, emitując ciągły sygnał. Wywołanie syreny to nie tylko upamiętnienie powstania, ale również sprawdzenie skuteczności działania systemu alarmowego miasta. Mieszkańcy nie muszą podejmować żadnych działań w odpowiedzi na sygnał.
Symbol żonkila jest ściśle związany z Markiem Edelmanem, ostatnim dowódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej i jednym z nielicznych, którzy przeżyli getto. Co roku, 19 kwietnia, składał on bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. To właśnie żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Akcję dystrybucji żonkili organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które dąży do wykorzystania tego symbolu do propagowania wiedzy na temat powstania.
Akcja „Żonkile” ma na celu nie tylko przywrócenie wspomnień o Powstaniu w Getcie Warszawskim, ale także promowanie idei społeczności opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji.
W 1940 roku Niemcy zbudowali mur dookoła części centrum Warszawy, tworząc getto, gdzie zgromadzili prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic. Ci, którzy byli tam uwięzieni, cierpieli głód, choroby, byli zmuszani do niewolniczej pracy i ginęli w masowych egzekucjach. W 1942 roku przeprowadzono Wielką Akcję Likwidacyjną, podczas której Niemcy deportowali blisko 300 tysięcy Żydów do obozu śmierci w Treblince. Po likwidacji getta narodziła się idea zorganizowanego oporu. 19 kwietnia 1943 roku niemieccy żołnierze wkroczyli do getta celem jego całkowitego rozwiązania. Młodzi ludzie ze Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stanęli im na drodze, wiedząc, że mają niewielkie szanse na przeżycie. Pomimo tego, zdecydowali się walczyć, by zachować swoją godność.
Tegoroczne obchody upamiętnienie powstania są również dla Muzeum POLIN okazją do ukazania kwitnących tulipanów odmiany Irena Sendler, które zostały posadzone w 2022 roku wzdłuż alei imienia I. Sendlerowej. Pierwszy raz zakwitły one w 80 rocznicę powstania i stanowią uzupełnienie żonkili, symbolu pamięci o tamtych wydarzeniach.
W Muzeum Warszawy otworzono niedawno nową część wystawy głównej – „Świadectwa z getta warszawskiego”. Ta sekcja obejmuje okres początku niemieckiej okupacji aż do piątej rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim w 1948 roku. Wystawa prezentuje codzienne życie osób zamkniętych w getcie dzięki różnym perspektywom – zarówno kobiet jak i mężczyzn, profesjonalistów jak i amatorów. Prezentowane są także przedmioty odnalezione podczas wykopalisk, które należały do mieszkańców przedwojennej dzielnicy północnej. Film dokumentujący miejsce po getcie, nagrany przez garstkę ocalałych zaraz po wojnie, zamyka tę poruszającą wystawę.