Kończące się prace na drugim odcinku ulicy Śmiałej, ciągnącym się od alei Wojska Polskiego do ulicy Hauke-Bosaka, znamionują się szeregami zakończonych już działań. Prace te obejmowały między innymi roboty brukarskie i asfaltowe, budowę systemu odwodnienia oraz uszczelnienie zarówno starej jak i nowej nawierzchni.

W ramach prac odrestaurowane zostały i zamontowane lampy typu „Pastorał Warszawski”. Na ten moment oczekujemy jedynie na dostarczenie opraw do lamp i baz do ich słupów. Trwają formalności związane z odbiorami prac oraz przygotowywana jest dokumentacja powykonawcza. Ponadto wykonano również regulację wysokościową urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, które znajdują się na jezdni.

Dziś burmistrz Paweł Michalec w towarzystwie naczelnika Wydziału Infrastruktury dla naszej dzielnicy, Marii Szwałko, konsultował na miejscu budowy przebieg prac z kierownikiem budowy. Wykonawcą inwestycji jest firma Rymix-Bis S.A. Prace objęły odcinek jezdni o długości około 390 metrów i szerokości około 4,5 metra. Po obu stronach ulicy zbudowane zostały nowe chodniki oraz dwa progi zwalniające. Dodatkowo wytyczono nowe zjazdy z kostki kamiennej o łącznej powierzchni około 630 metrów kwadratowych prowadzące do granic posesji.

Cała linia oświetlenia ulicznego na długości około 550 metrów przeszła kompleksową modernizację. W pasie drogowym oddzielającym chodniki od posesji, posadzone zostały żywopłoty z irgi błyszczącej, cisów oraz ligustra pospolitego. Ponadto sadzone są różnego rodzaju krzewy, takie jak pigwowiec, róża, śnieguliczka czy lilak. Łącznie zasadzonych zostanie blisko 3,5 tysiąca nowych roślin. Wszystkie drzewa rosnące przy ulicy zostały zachowane i poddane procesowi pielęgnacji przez specjalistów od zieleni.

Prace na tym odcinku ulicy Śmiałej nie obejmowały terenu przy budynku al. Wojska Polskiego 10 i w pasie pomiędzy jezdniami al. Wojska Polskiego z uwagi na lokalizację tunelu carskiego „poterny”. Rozpoczęcie prac w tych obszarach będzie możliwe dopiero po opracowaniu ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego poterny i wpływu na niego planowanych robót budowlanych. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest koniecznością, a sporządzenie ekspertyzy wynikało z protestu jednej z mieszkanek ulicy Śmiałej, która obawiała się zagrożeń związanych z lokalizacją poterny.

Na pierwszym odcinku ulicy Śmiałej – od ulicy gen. Zajączka do alei Wojska Polskiego – prace zakończyły się już 3 grudnia 2022 roku. Przebudowa ulicy Śmiałej na odcinku od ulicy gen. J. Zajączka do ulicy Hauke-Bosaka jest współfinansowana ze środków Województwa Mazowieckiego w kwocie 2 milionów złotych w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.