Miniony tydzień dla mieszkańców Warszawy był zdominowany przez różne kwestie związane z bezpieczeństwem. Każdego dnia skupiano się na innym aspekcie związanym z tym tematem. 9 października, będący środą ubiegłego tygodnia, poświęcono na przeprowadzenie ćwiczeń systemu alarmowania. Już teraz można wyciągnąć pewne wnioski dotyczące efektywności systemów informujących gwarantujących ostrzeżenie mieszkańców miasta.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, jest aktywnie zaangażowany w prace nad nowelizacją ustawy o ochronie ludności oraz obronie cywilnej. Jak podkreśla, takie działania są niezbędne dla wzmacniania bezpieczeństwa w wielu obszarach. Przygotowywanie się do ewentualnych sytuacji przez ćwiczenia i rozwijanie odporności jest kluczowe – stąd pomysł na program „Warszawa Chroni”. Po przeprowadzeniu symulacji alarmu, już teraz pojawiają się pierwsze wnioski, które stanowią materiał do analizy. Będą one podstawą do dalszej współpracy i prac nad unowocześnieniem systemu alarmowego z MSWiA.
Ćwiczenia były szeroko omawiane i informacje na ich temat przekazywane za pośrednictwem alertu RCB, WSP 19115, RSO oraz różnych mediów.
Po przeprowadzonym teście sygnału alarmowego, mieszkańcy Warszawy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety. Jej celem było określenie poziomu słyszalności syren tam, gdzie ankietowani wtedy przebywali. Większość z nich stwierdziła, że sygnał był albo niesłyszalny, albo bardzo cicho słyszalny. Na podstawie zebranych danych ustaloną zostaną lokalizacje, gdzie konieczna będzie instalacja nowych urządzeń – mapę słyszalności syren na terenie Warszawy planuje się opracować w listopadzie bieżącego roku. Syreny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ze względu na ich wiek i przestarzałe technologie nie umożliwiają automatycznego raportowania statusu alarmu na poszczególnych syrenach. Miasto zaleci służbom wojewody przeprowadzenie pilnego przeglądu i modernizacji systemu.
Wskazana jest także budowa alternatywnych dróg ostrzegania mieszkańców znajdujących się w zamkniętych obiektach. Obecnie każdy używany w tym celu system jest administrowany i uruchamiany przez innego operatora. Taka procedura niesie za sobą niepotrzebne wydłużenie czasu powiadamiania mieszkańców. W związku z tym, Ratusz będzie wnioskował o utworzenie jednolitego, modułowego systemu ostrzegania i alarmowania, który byłby dostępny dla wszystkich szczebli zarządzania kryzysowego. Tak skonstruowany system po wprowadzeniu komunikatu o zagrożeniu uruchamiałby wszystkie dostępne kanały informacyjne (np. Cell Broadcast, RSO, WSP, media) i urządzenia alarmujące (np. syreny).
Wymaga to także uproszczenia procedur współpracy oraz zbadania możliwości włączenia do systemu powiadamiania kolejnych nośników informacji np. cyfrowych tablic informacyjnych na drogach, systemów informacji pasażerskiej czy nośników cyfrowych reklam.
W przypadku obiektów o dużej powierzchni (centra handlowe, lotniska, dworce kolejowe, stacje metra) i wieżowców Warszawa zaleci przeprowadzenie analizy wdrożenia automatycznego systemu przekazywania informacji o zagrożeniach do centrów zarządzania tymi obiektami. Następnie informacja ta zostanie rozpowszechniona wewnętrznymi kanałami komunikacji do przebywających w nich osób.