Odrestaurowanie Pomnika Powstania Warszawskiego, który znajduje się na placu Krasińskich, dobiegło końca. Przez czas trwania prac konserwacyjnych, elementy betonowe zostały odnowione pod kątem estetyki, schody zabezpieczono impregnacją, a części wykonane z brązu zostały odświeżone. Zakończenie prac nastąpiło przed planowanym terminem. W najbliższą środę, w pobliżu pomnika, odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie, jest dziełem Wincentego Kućmy i Jacka Budyna i jest jednym z kluczowych monumentów stolicy. Tegoroczne uroczystości 31 lipca będą wyjątkowe, ze względu na okrągłą, 80. rocznicę sierpniowego powstania. 'Cieszę się, że pomnik został odpowiednio odnowiony i zabezpieczony, a co więcej wszystkie prace konserwacyjne zostały ukończone przed przewidzianym czasem’ – komentuje Aldona Machnowska-Góra, zastępca prezydenta Warszawy.
Ostatnio, stan Pomnika Powstania Warszawskiego wymagał natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. Prace renowacyjne były prowadzone w kilku etapach. Na początku skoncentrowano się na blokach kamiennych, aby odzyskać ich estetyczny wygląd, następnie przystąpiono do oczyszczania i impregnacji schodów, a na końcu odnowiono elementy wykonane z brązu.
Pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie ma swoje korzenie w latach 60. oraz 80. XX wieku. Warszawscy powstańcy mieli nadzieję na jego wzniesienie już w latach 60. Zorganizowano wtedy specjalną zbiórkę pieniędzy na ten cel, ale z powodu decyzji politycznych plan nie został zrealizowany i zamiast tego postawiono Nike. Właściwy pomnik, dedykowany wyłącznie powstaniu, został odsłonięty dopiero w roku 1989. Jego budowa opierała się na jednym z trzech projektów, które nadesłały osoby biorące udział w konkursie ogłoszonym grudniu 1984 roku przez Zarząd Tymczasowy Komitetu Budowy Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.