Rok bieżący to moment, w którym przypominamy o dwóch znaczących rocznicach – stulecie powołania do życia Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK) oraz osiemdziesiątą rocznicę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Jest to okazja do zwrócenia uwagi na znaczącą rolę kobiet, które brały udział nie tylko w walce o wolność, ale które również pełniły istotne role, bez których Powstanie Warszawskiego mogło by wyglądać inaczej.
Przysposobienie Wojskowe Kobiet to instytucja, która wychowała wiele pokoleń kobiet gotowych stawić czoła trudnościom. Preparowała one nie tylko do zadań wojskowych, ale także do pełnienia obywatelskich obowiązków, rozwijając je zarówno fizycznie jak i duchowo. Wśród działań, które realizowały podczas Powstania Warszawskiego można wymienić m.in:
Łączność, obronę przeciwgazową, strzelectwo i terenoznawstwo to jedynie fragment obszarów, w których kobiety zdobywały doświadczenie. W trakcie Powstania Warszawskiego pełniły one kluczowe role, zarządzając łącznością, prowadząc działania minerskie i pełniąc funkcje w ramach służby sanitarno-medycznej. W ich szeregach znalazły się także łączniczki z batalionów „Zośka” i „Parasol”, które ryzykując swoje życie dostarczały rozkazy na linie frontu, często płacąc za to najwyższą cenę.
W czasie Powstania Warszawskiego kobiety angażowały się również w działalność artystyczną – uruchomiły Teatrzyk Kukiełkowy Pod Barykadą, który pozwalał na chwilę odpoczynku od wojennego chaosu, a tajne wojskowe zakłady wydawnicze były oazą wolnego słowa.
Oddział DISK (Dywersja i Sabotaż Kobiet), w którym kobiety z narażeniem życia wykonywały misje sabotażowe, to dowód na to, że ich rola w walce o wolność była nieoceniona.
Niedawno Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet zorganizowała wystawę, na której zaprezentowano biogramy 15 niezwykłych kobiet, które swoją odwagą i zaangażowaniem wpisały się na karty historii. Wystawa ta jest hołdem dla wszystkich kobiet, które walczyły, służyły i wspierały w tych trudnych czasach.
Podczas spotkania głos zabrali m.in.: Agnieszka Pawelec z Gabinetu Prezydenta, Joanna Kotkowska – Pyzel, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Powstańcy Stefan Maciąg ps. „Kropidło” i Zbigniew Daab ps. „Kapiszon”, Marta Muranowicz, Prezes Ogólnopolska GRH Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz Dr Małgorzata Tkacz-Janik, Anna Skiendziel.
Dzielnica Żoliborz jako Partner Strategiczny wydarzenia zaprasza wszystkich mieszkańców Żoliborza i Warszawy do odwiedzenia wystawy w Galerii Przystanek na Żoliborzu w dniach 24 sierpnia – 3 października. To niezwykła okazja, by na chwilę zatrzymać się i oddać hołd tym, które walczyły o wolną Polskę.