Atmosfera świąteczna coraz bardziej przenika ulice polskiej stolicy, Warszawy. Od ostatniego tygodnia, spacerujący w rejonie Starego Miasta mają możliwość podziwiać olśniewające dekoracje świetlne, które nawiązują do estetyki pięćdziesiątych i sześćdziesiątych lat XX wieku. Wizualną uczta stanowić będą animacje wyświetlane na elewacjach zabytkowych budynków stolicy, które ożywią miejskie przestrzenie. Nowoczesne metody video mappingu 3D zaczną swój show już w bieżącym tygodniu.

Począwszy od 15 grudnia, każdy weekend, od piątku do niedzieli, od godziny 17:00 do 21:00, Pałac Staszica (fasada skierowana w stronę pomnika Mikołaja Kopernika) oraz promenada przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego przekształcą się w miejsce niezwykłych pokazów. Krakowskie Przedmieście zamieni się w tło dla świątecznej inscenizacji, łączącej muzykę, choreografię i zimowe animacje.

Mapping video jest kluczowym elementem całego projektu dekoracji świątecznych. Za pomocą lasera twórcy stworzą wrażenie ruchu detali architektonicznych Pałacu Staszica, a znane symbole związane z Bożym Narodzeniem posłużą do przedstawienia opowieści o Mikołaju Koperniku, który jest postacią związaną z tym miejscem. Pokazy na powierzchni 152 metrów kwadratowych będą akompaniowane przez muzykę Antoniego Vivaldiego, co umożliwi przechodniom jeszcze mocniej poczuć świąteczną atmosferę.

Pierwszy spektakl zabierze widzów w podróż po kosmosie, nawiązując do sylwetki słynnego astronoma, natomiast drugi pokaz umożliwi publiczności przeżycie nostalgii za świąteczną Warszawą lat 50. i 60. Animacje są wynikiem współpracy między Miastem Warszawą, Zarządem Dróg Miejskich, Polską Akademią Nauk oraz firmą Multidekor.

W ramach Warszawskiego Festiwalu Świątecznego zaplanowano szereg dodatkowych atrakcji. 16 i 17 grudnia, w okolicach Hotelu Bristol, na ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza i na Skwerze ks. Jana Twardowskiego, odbędą się koncerty świąteczne pod gołym niebem, które kulminować będą pokazem świetlnym. Wśród wykonawców znajdą się tacy artyści jak Janko Traczyk, Sienna Gospel, Monika Borzym z zespołem, Audiofeels oraz Chór Akademicki UW, Teatr A3 i Teatr Kalejdoskop.