Rozpoczął się 2. Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego, a na ten czas stołeczny ratusz przygotował szereg projektów mających na celu promowanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Policja również podjęła szerokie działania wspierające bezpieczeństwo młodych ludzi poprzez realizację programu „Przyszłość a Ty” (PaT), który ma zasięg ogólnopolski.
Wiceprezydentka Warszawy, Renata Kaznowska, zwróciła uwagę na znaczenie trwającego Tygodnia Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Podkreśliła, że dla młodych osób, ich bliskich oraz kadry nauczycielskiej przygotowano prawie 300 bezpłatnych wydarzeń. Wiceprezydentka zaznaczyła również, że systematycznie poszukuje się nowych rozwiązań, takich jak warsztaty, webinaria, spotkania indywidualne ze specjalistami czy przedstawienia teatralne.
Program „Przyszłość a Ty”, realizowany przez Komendę Główną Policji, adresowany jest do młodzieży. Jego celem jest wzmacnianie postaw asertywnych wobec konsumpcji substancji psychoaktywnych przez młodych ludzi, a także przeciwdziałanie hejtowi, cyberprzemocy i wykluczeniom w grupach rówieśniczych. Program PaT obejmuje m.in. warsztaty profilaktyczne, artystyczne i naukowe dla młodzieży szkolnej.
Sławomir Piekut, inspektor i zastępca komendanta głównego z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, podkreślił, że główne miejsce w programie PaT zajmuje młodzież. To oni pokazują swoim równieśnikom, jak żyć bez uzależnień. Nie chodzi tu tylko o narkotyki, ale również o internet i nowoczesne media, które zdominowały życie młodych ludzi. W Warszawie programem PaT zajmuje się lider projektu Igor Kamiński, który organizuje m.in. spektakle dla młodzieży.
Program „Przyszłość a Ty” jest realizowany cyklicznie na terenie całego kraju. Ostatni Przystanek PaT odbył się w 2015 r. w Warszawie. Obecnie trwa jego trzecia edycja. Szamotuły są miastem, które najbardziej zaangażowało się w realizację programu – prowadzą go bez przerwy od wielu lat. Z tego powodu to właśnie Szamotuły będą gospodarzem kolejnego Przystanku PaT, który odbędzie się 25 kwietnia i z udziałem młodzieży z całej Polski.
Nie tylko podczas Tygodnia Zdrowia Psychicznego, ale na co dzień Warszawa dokłada wszelkich starań, aby wesprzeć dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym. W każdej szkole miejskiej dzieci mają dostęp do psychologów i/ lub pedagogów szkolnych. Dla uczniów warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych organizowane są także warsztaty wzmacniające odporność psychiczną oraz radzenia sobie ze stresem. W Warszawie działa też sieć 28 poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne. Młodzi pacjenci mogą też skorzystać z usług centrów zdrowia psychicznego, oferujących szereg świadczeń na wyższym poziomie niż opieka psychologiczna.